MacBook Pro 16″ Özet İnceleme 51.000TL (11/2019)

MacBook 2015 yılında duyurduğu yeni nesil MacBook Pro‘ların üzerine yeni bir güncelleme yaptı. Önceki modelde kronik olan sorunların giderilmesi üzerine çaba sarf edilmiş gibi görünüyor.

Türkçe bir incelemesini henüz bulamadığımız ürün için yabancı editörlerin yaptığı incelemeleri değerlendirerek sizlere bu özet tetkik’i yapıyoruz.

MacBook Pro 16″ Yenilikleri

Önceki nesilde çok sorun çıkaran butterfly (kelebek) tuş teknolojisi yerini taa 2009 yılında tanıtılan MacBook’larda bulunan eski makas tipi klavye teknolojisine bırakıyor. Tabii 2009 yılında kullanılan klavyenin aynısı değil geliştirilmiş ve editörlerin ilk yorumları çok olumlu.

Ayrıca MacBook Pro pil performansı da artırılmış, günlük kullanımda rahatça 10 saatlere yaklaşabiliyor.

Yeni MacBook Pro 16″ nın Ses kalitesi ve seviyesinde de bir önceki nesile göre kulak ile net duyulur iyileştirmeler söz konusu, ayrıca gömülü mikrofon kalitesi de ciddi iyileştirilmiş. Profesyonel olarak kullanmak tabii mantıklı değil fakat çok başarılı olduğunu belirtmeliyiz. Web kamerası ise vasat seviyenin üzerine çıkamıyor.

Ekran noktasında ise çok büyük bir yenilik bulunmuyor, önceki nesil ile çok benzer bir deneyim vaad ediyor.

Bir diğer ve bence en önemli özelliği ise soğutma sistemindeki yenilikler. MacBook Pro 16 render işlemlerinde artık çok uzun süre CPU nun yüksek frekanslarında kalabiliyor, ayrıca rahatsızlık verecek bir sıcaklığada ulaşmıyor. Genel olarak ise 9. nesil Intel işlemciler ile performans iyileştirilmiş. Donanım özellikleri konusunda ise sınırlar iyice genişlemiş.

MacBook Pro 16″ Tasarım

Tasarım konusunda ise MacBook Pro 16 da ESC tuşu fiziksel olarak konumlandırılmış, ayrıca sağ köşede parmak izi okuyucuda ayrı olarak kendine yer bulmuş. Ekran çerçevelerinde bir miktar daha incelme bulunan MacBook Pro 16″ genel olarak çok benzer bir tasarım diline sahip.

Özet olarak MacBook Pro 16″ profesyoneller için iyi bir çözüm olarak değerlendirilebilir.

Fiyat : https://www.apple.com/tr/shop/buy-mac/macbook-pro/16-in%C3%A7

Not : Ürün puanlaması bulunduğu segment ve fiyat skalasına göre yapılmaktadır. Yani segment içi değerlendirmedir. Üst segment ürünlerden yüksek puan almış olabilir, sebebi kendi segmenti içerisinde değerlendirilmesidir. Ürün segment ve skalası yazının sonunda bulunmaktadır.

MacBook Pro 16

9.1

Tasarım

9.5/10

Donanım

9.5/10

Kullanışlılık

9.0/10

Pil Ömrü

9.8/10

Fiyat Performans

7.5/10

Artılar

  • Tasarım
  • Pil Ömrü
  • Malzeme Kalitesi
  • Soğutma

Eksiler

  • Port Kısıtlamaları
  • Fiyat