OnePlus 7T Pro İnceleme (2019/11)

2019 Yılında fiyat performans denkleminde konuyu ele aldığınızda alabileceğiniz en iyi amiral gemisi telefon ile karşınızdayız. Mayıs ayında piyaasaya çıkan OnePlus 7 Pro arasında tasarım olarak bir fark yok. Menüsüne girmeden hangisinin ne olduğunu anlamak zor. Elle tutulur tek fark ise işlemci upgrade’i OnePlus 7 Pro da SD 855 platformu var iken OnePlus 7T Pro da SD 855 platformu bulunuyor. OnePlus 7T Pro ise 2019 Eylül ayında satışa sunuldu.

Burada dikkatimi çeken konu şu oldu ki OnePlus üretim platformunu ciddi manada dinamikleştirmiş. Bu kadar kısa aralıklar ile gömülü chipset’i bir yüksek versiyon ile değiştirmek ve ürünü pazara sürmek ciddi dinamizm ve çeviklik ister. Buradan OnePlus firmasının üretim standartlarında Agile ve DevOps standartlarını üst seviyede uyguladığını anlamak mümkün. Bu pazar koşullarında rekabetçi olabilmek için hantallık hiç uygun değil zaten. Fakat takdir ettim.

OnePlus 7T Pro Ekran

OnePlus 7T Pro yu diğer amiral gemilerinden ayrıştıran en temel özelliği ise ekranı ve tepki süreleri. 90Hz ekranı ile gerçekten hızlı ve tepkisel bir deneyim sunuyor ve fark yaratıyor. Ayrıca yanlardan kavisli ve herhangibir çentik barındırmadığı için çok güzel bir deneyim yaşatıyor. bir diğer fark yaratan özellik ise UFS 3 tipi depolama kullanması ki 90Hz ekran ile birleşince inanılmaz tepkisel bir deneyim sunuyor.

Arayüz olarak ise OnePlus tarafından geliştirilen Oxygenos çok sadece ve saygın editörlerin ciddi beğenisini kazanmış durumda. Zaten Android güncellemeleri ile de hızlı olan OnePlus akıllı tercihler yapıyor.

Stereo hoporlörün ses kalitesi ise gayet güzel ve tatmin edici.

OnePlus 7T Pro Kamera Özellikleri

Kamera ise OnePlus 7T Pro‘nun en zayıf özelliği. Aslında bir amiral gemisi kadar iyi çekebiliyor fakat eksikleri var ve en iyisi olduğu söylenemez. Amiral gemi modelleri arasında alt sıralarda kalıyor. Orta-Üst seviye telefonlardan ise biraz iyi gibi fakat orta-üst seviyede de rekabet edebilecek cihazlar olabilir. Fakat bu tercihleri çok olumsuz etkilememeli çünkü neticede yine çok güzel foto ve video’lar çekiyor. Sadece en üst seviye noktasına gelebilmiş değil. Ayrıca pop-up olarak çalışan ön kamera yüz tanıma ile de açabiliyor ve pop-up olmasına rağmen gayet hızlı fakat kullanılması tavsiye edilmiyor. Pop-up kamera ömrü 200.000 kere çalışmak üzere bir garanti ile geliyor. Zaten biyometrik bir tanıma olmadığı için kamera ile yüz tanıma pek güvenli değil. Ekran altına yerleştirilen ve çok hızlı çalışan parmak izi okuyucu gayet kullanışlı. Bu arada pop-up kamera düşmelere karşıda bir önlem ile geliyor. Telefon elinizden düştüğünü tespit edip pop-up kamerayı düşme esnasında hızlıca kapatıyor.

OnePlus 7 Pil Ömrü – Şarj Hızı

OnePlus 7 pil ömrü ise 2 günü çıkarmaya çok yaklaşıyor ve gayet uzun süreler idare ediyor. 30W hızlı şarj ile full pil dolumunu 1 saat 20dk civarı tamamlayabiliyor fakat 0 dan %50 gibi seviyelere 10-15 dk gibi kısa sürelerde gelebiliyor.

Fiyat performans olarak ise OnePlus modelleri bence rakipsiz, OnePlus 7T Pro da farklı değil.

OnePlus 7 Pro Fiyat : https://www.sahibinden.com/cep-telefonu-modeller-oneplus-7-pro

OnePlus 7T Pro Antutu Skoru : 398.000
OnePlus 7T Pro Geekbenck MultiCPU : 11401

OnePlus 7T Pro Özellikleri

  • 206g, 8.8mm kalınlık. Android 10.0; OxygenOS 10.0. 256GB depolama, kart slotu bulunmuyor
  • 6.67″ 1440×3120 pixels.
  • 48MP. 2160p.
  • 8/12GB RAM. Snapdragon 855+
  • 4085mAh.

Not : Ürün puanlaması bulunduğu segment ve fiyat skalasına göre yapılmaktadır. Yani segment içi değerlendirmedir. Üst segment ürünlerden yüksek puan almış olabilir, sebebi kendi segmenti içerisinde değerlendirilmesidir. Ürün segment ve skalası yazının sonunda bulunmaktadır.

OnePlus 7T Pro

9.5

EKRAN

9.7/10

DONANIM (CPU-RAM GENEL HIZ)

9.9/10

KAMERA

8.4/10

TASARIM MALZEME KALİTESİ

9.6/10

FİYAT PERFORMANS

10.0/10

Artılar

  • Ekran
  • Donanım özellikleri
  • Fiyat performans

Eksiler

  • Kamerası daha iyi olabilirdi