Samsung Galaxy S20 ve Z Flip Değerlendirme

Samsung 11 Şubat’ta bir etkinlik düzenleyecek ve bu etkinlik kapsamında Galaxy s20 serisini, Galaxy Z Flip ve Galaxy Buds Plus‘ın tanıtılması bekleniyor, Peki başka tanıtılacak bir şeyler var mı? Hadi yazımızda sızdırılan bilgi ve görselleri değerlendirelim.

Samsung Galaxy S20 Serisi

Öncelikle Samsung Galaxy S20 serisinden başlayacak olursak, üç yeni model karşımıza çıkacak. Bunlardan bir tanesi klasik Galaxy s20 bir diğeri Galaxy s20 Plus ve son model ise premium S20 Ultra, premium olan s10 5G yerine gelecek. Ve evet Samsun s10’dan s11’e geçmek yerine direk s20 serisine atlayacak.

Bir önceki seride s10e seriside vardı fakat bu yeni modellerde “e” serisi olmayacak. Bunun yerine ise yine lite modeller ile karşımızda olacak.

Galaxy s20 serilerinde bu sene 120Hz ekran olması bekleniyor ki zaten öyle gelmeli. Samsung ekran yenileme hızları konusunda Çinli rakiplerinin gerisinde kaldı. 120Hz de 1080P 60Hz de ise 1440p olarak çalışması bekleniyor. Ön kamera ise ekranın orta yukarısında konumlandırılmış.

Samsung Galaxy s20 Serisi

Kamera konusunda ise arkadaki dikdörgen çıkıntı dikkat çekiyor. S20 Plus’da dörtlü bir kamera dizilimi var.  12-megapixel ana kamera, 64-megapixel telefoto kamera, 12-megapixel ultra geniş açı, ve 3D time-of-flight (ToF) sensör. Standart s20 den ise ToF sensörü çıkarmışlar.

Bütün s20 serisinde 5G sunulacak gibi görünüyor. Ulta modelinde ise gerçekten ultra özellikler olacak, 5.000mAh pil, 6.9″ ekran, 16Gb ram ve bunların ötesinde 108mp’lik bir kamera sensörü olacak. Bu kamera ile “space zoom” adı ile 100X yakınlaştırma sunulması bekleniyor.

Samsung Galaxy Z Flip

Z Flip ise Samsung’un katlanabilir telefonu. Moto Z gibi ortadan ikiye katlanacak bir yapı ile gelecek fakat telefonun arkasında küçük’de olsa bir bilgi ekranının olmaması iyi olmamış.

Z Flip de 22:9 oranında katlanabilir 6.7″ boyutunda bir ekran olacak fakat kenar boşlukları beklediğimden biraz fazla.

Geçen senenin amiral gemi donanımı ile gelecek olan telefonda SD 855 ve 8Gb ram gibi özellikler olacak. 1400$ civarında yurt dışı fiyatı ile duyurulacak modelin fiyatı yüksek. Katlanan telefonların ilk modellerinden olacağı göz önünde bulundurulduğunda bunlar yeni teknolojiye geçiş fiyatları. 1-2 Sene sonra orta seviyede bu fiyatın 3 te birine katlanabilir telefonlar göreceğiz.

Glaxy Z Flip

Samsung Galaxy Buds Plus

Şu anda hakkında çok bir bilgi olmasa da standart Buds’a göre daha uzun pil ömrü sunacağı ve ön sipariş ile s20 serisinin yanında ücretsiz verileceği bilinenler arasında. Muhtemelen ses kalitesi de daha iyi olacaktır.

Samsung Galazy Buds+

Birde Türkiyede çok kullanılmayan asistan konusu var. Yeni bir Galaxy Home Mini adında bir asistan tanıtılması bekleniyor. Bixby de Türkçe desteği olmadığı için bizim için çok bir şey ifade etmiyor.

Giyilebilir teknoloji ile ilgili bir sızıntı olmadı, eğer yeni bir saat tanıtılacak olursa bana da sürpriz olacak.