Vivo Nex 3 İnceleme (2019/11)

Çinli telefon üreticileri sınırlamaları zorlamaya devam ediyor. Saygın teknoloji editörlerinin incelemelerini tetkik ederek Vivo Nex 3 değerlendirmesi ile karşınızdayız.

6.89″ ekran boyutu ile tabeletlere göz kırpan Vivo Nex 3 en üst seviye donanımı ile üst segmentde kendine yer arıyor. Vivo’nun şelale tipi olarak belirlediği ekran tasarımı Samsung telefonlardaki edge ekran gibi iki yandan aşağıya kıvrılıyor ve telefonu elinize aldığınızda sanki sadece bir ekran tutuyormuş izlenimine kaplıyorsunuz. Normalde telefonların kenarlarında olan ses ve açma kapatma düğmeleri bu telefonda bulunmuyor. Bunun yerine edge ekran üzerinde dokunmatik bir alan ayrılmış ve gayet kullanışlı, Sanal düğmelere basıldığında alınan geri bildirim bu tarz düğmelerde görünen en iyisi. Ekran altında bulunan parmak izi sensörü ise gayet hızlı. Yan taraftaki kıvrımlı ekranda ise yanlışlıkla dokunma sorunu bulunmuyor, zira Vivo kıvrımlı noktalardaki algılamayı tamamen kapatmış riske girmemiş :). Yandaki kıvrımlardan isteyerek bir web sayfasını kaydırmak isteseniz de yapamıyorsunuz.

Vivo Nex 3 ekran ve donanım konusunda telefona diyecek hiç bir şey yok. Pil konusunda ise 4500mah ile yine sınırlar zorlanmış ve 2 güne varan kullanım süresi veriyor.

Kamera konusunda bir Iphone 11 ve ya Nexus 4 değil fakat bunlara yakın üst seviye telefonlara yakışır fotoğraf ve video kalitesi mevcut, üzmez. Ön kamera ise pop-up olarak gizlenmiş, Çalışma hızı ise normal seviyede, direk ekran üzerindeki kameralera göre yavaş tabiiki. Arka tarafta ise yuvarlak bir halka içerisinde 3 objektif bulunuyor, Arka tasarımda gayet güzel bence.

Yazılım konusunda ise IOS taklidi bir çözüm ile karşımızda ve bulundurduğu donanım ile aynı hızda çalışmıyor. Geliştirilmesi lazım. Akılcılık konusunda problemler var. Wireless şarzın bulunmaması ve alt tarafta düşük kalite ve seviyede ses veren mono hopörler de olumsuz özelliklerinden.

Vivo Nex 3 Antutu Skoru : 465.000
Galaxy s10e Geekbenck MultiCPU : 11.347

Özellikler:

PerformansSnapdragon 855 Plus
Depolama128 GB
Kamera64MP + 13MP + 13MP
Pil4500 mAh
Ekran6.89″ (17.5 cm)
Ram8 GB

Fiyat : 900$ seviyesinde

Not : Ürün puanlaması bulunduğu segment ve fiyat skalasına göre yapılmaktadır. Yani segment içi değerlendirmedir. Üst segment ürünlerden yüksek puan almış olabilir, sebebi kendi segmenti içerisinde değerlendirilmesidir. Ürün segment ve skalası yazının sonunda bulunmaktadır.

Vivo Nex 3

7.9

Ekran

9.5/10

DONANIM (CPU RAM GENEL HIZ)

9.2/10

KAMERA

7.5/10

YAZILIM

5.8/10

FİYAT PERFORMANS

7.5/10

Artılar

  • Ekran bir harika
  • Pil performansı
  • Hızlı donanım

Eksiler

  • Yazılım kısmı çok dolu ve yavaş
  • Wireless şarz yok
  • Düşük mono ses kalitesi