Xiaomi Mijia Elektrikli Scooter İnceleme (11/2019)

Elektrikli bisiklet ve scooter’lar batı medeniyetlerinde çok yaygın biçimde kullanılmaya başlandı. Yakın gelecekte dünyanın her yerinde yaygın kullanılmaya başlanacak. Türkiye’de bu kervana katıldı ve bir çok elektrikli scooter sokaklarda görülebiliyor.

Teknoloji dünyasında her alanda üretim yapan Xiaomi ise bu pazarı kaçırmak istemiyor. Xiaomi Mija m365 Elektrikli Scooter ise Xiaomi’nin bu pazardaki yorumu.

Tasarım olarak gayet hoş bir görünümü var. Tek düğme ile çalışıtırılıp öndeki ve arkadaki led lambaları çalıştırılabiliyor. Ayrıca açma kapama düğmesinin üzerindeki 5 sıra led pil durumunu gösteriyor. Tek şarj ile düz yolda 40-45 km yol gidebilen scooter yokuşlu yollarda 25-30 km’ye kadar düşüyor. Yokuş performansı ise çok iyi değil zira bu tip scooterların hiç bir uzun ve dik yokuşlar konusunda iddialı değil zaten.

100 Kg taşıma kapasitesine sahip olan elektrikli scooter sağ elcikte gaz için bir halka bulundururken sol elcikte ise arka disk freni kontrol eden fren koluna sahip. Frenler ise çok iyi çalışmıyor, mekanik disk fren tercih edilmiş ve küçük tekerlekteki küçük disk scooter’ı çok iyi durduramıyor. Maksimum hızı 25km ile sınırlandırılmış olan scooter çok hızlı gitmediği için fren konusunda da büyük bir sorun oluşturmuyor. Gaz kontrol halkasını belirli bir süre aynı konumda tutulduğunda hız sabitleyiciyi devreye alıyor ve siz frene basana kadar aynı sürat ile gitmeye devam ediyor.

Fiyat : https://www.hepsiburada.com/xiaomi-mijia-m365-elektrikli-scooter-siyah-p-HBV00000MXVX0

Not : Ürün puanlaması bulunduğu segment ve fiyat skalasına göre yapılmaktadır. Yani segment içi değerlendirmedir. Üst segment ürünlerden yüksek puan almış olabilir, sebebi kendi segmenti içerisinde değerlendirilmesidir. Ürün segment ve skalası yazının sonunda bulunmaktadır.

Xiaomi Mijia Elektrikli Scooter

8

Şarj

8.5/10

Tasarım

9.0/10

Hız Performans

7.5/10

Ağırlık ve Taşınabilirlik

7.0/10

Artılar

  • Tasarımı çok güzel
  • Pil ömrü yeterli
  • Fiyat kalitesine göre makul

Eksiler

  • Pil şarj süresi uzun
  • Yokuş performansı daha iyi olabilirdi