Yeni Skoda Octavia İnceleme (2019/11)

Skoda (Şkoda diye okunuyor) Octavia ile C Compact sınıfında ciddi satış rakamlarına ulaşarak rakiplerini zorladı. Kullanışlılık ve iç hacim konusunda C Compact sınıfının en iyisi olan Octavia bakalım bu yepyeni tasarımı ile neler sunuyor.

Bir önceki nesildeki ikili ön farlardan vaz geçerek çok doğru bir tercih yapıldığını belirtmeden geçemeyeceğiz. Arkadan bakıldığında Audi benzerliği dikkat çekerken önden ise VAG grubu olduğunu hissettirse de bir Octavia olduğunu belirtiyor.

İçeride ise malzeme kalitesi önceki nesle göre biraz daha iyileştirilmiş, ayrıca bilgi eğlence sisteminin yerleşimi ve boyutu da gayet güzel görünüyor. Artık Oktavia dashboard’da full dijital (hayalet ekran) deneyimini de sunuyor, her iki ekranında grafikleri ve çözünürlükleri gayet güzel, ses sistemide yeterli. Yeni Skoda Ocatavia nın bagaj hacmi ise artarak 600lt ye yükselmiş. Bununla birlikte arka diz mesafesi de artmış. Bu hali ile D segmentindaki Superb hariç bütün araçlardan daha geniş bir arka diz mesafesi ve bagaj hacmi sunarak C segmentinde olmasıda dikkat çekici. Ek olarak iki kollu olan direksiyon da futuristik bir hava kazandırmış.

Yeni Skoda Octavia İç Mekan

Bana sorarsanız yeni Golf‘den daha güzel görünüyor, aslında hitap ettikleri kitlelerde birbirinden farklı. Golf her zaman çok az da olsa daha iyi malzeme kalitesi ve yine çok az da olsa daha sessiz bir iç kabin sunar. Bu nesilde de bu değişmedi, fakat bu bahsettiğimiz farklar çok minimal olduğu için göz ardı edilebilir gibi görünüyor.

Motor seçenekleri ise Golf ile aynı. Yeni Octavie motor seçenekleri ise : Benzin 1.0lt 110PS, 1.5 150PS, 2.0 190PS ve Dizel 1.6TDI 115PS. Ayrıca bir adet de pulg-in hybrid motor (1.4 TSI ile) seçeneğide olacak, bu model ise 204bg ve 245bg olarak gelecek.

Henüz sürüş ile ilgili bir inceleme bulunmadığı için net bir değerlendirmemiz yok fakat bir öncekine nispeten biraz daha sessiz bir sürüş deneyimi sunacağını ön görüyorum. Ayrıca sürüş dinamiklerinde ise hissedilebilir bir değişiklik olmayacaktır çünkü aynı MQB plarformu kullanılıyor ve aks mesafesi değişmemiş.

Fiyat olarak ise şu anda satışta olan Octavia modellerinden %10-15 civarında daha pahalı olacaktır. Peki yeni Skoda Octavia Türkiyeye ne zaman gelecek? 2020 son çeyreği yani Kasım – Aralık 2020.

Skoda fiyat listesi : https://www.skoda.com.tr/fiyat-listesi/fiyat-listesi

Not : Ürün puanlaması bulunduğu segment ve fiyat skalasına göre yapılmaktadır. Yani segment içi değerlendirmedir. Üst segment ürünlerden yüksek puan almış olabilir, sebebi kendi segmenti içerisinde değerlendirilmesidir. Ürün segment ve skalası yazının sonunda bulunmaktadır.

Yeni Skoda Octavia

9.2

motor şanzıman

9.3/10

yakıt tüketimi

8.7/10

tasarım multimedya

9.2/10

iç hacim ve bagaj

10.0/10

malzeme kalitesi

8.7/10

Artılar

  • Geniş iç hacim ve bagaj
  • Motor başarımı (TSI-TDI)
  • Kullanışlılık

Eksiler

  • Yalıtım bir tık daha iyi olabilir