Yeni Peugeot 2008 İnceleme (20/01/2020)

Peugeot B sınıfı SUV modeli 2008 baştan aşağıya yeniledi ve güncel Peugeot tasarım diline kavuşturdu. Önceki nesle göre boyutları büyüyen Peugeot 2008 C sınıfına göz kırpıyor. Otomotiv üreticileri her yeni modelde boyutları artırarak düşük segment otomobillere ilgiyi artırmak istiyorlar.

Yeni Peugeot 208 ile benzer altyapıyı kullanan otomobil sürücüye dönük tasarlanmış ve 3D olarak güncellenmiş i-cocpit ile göz dolduruyor. Teknolojik olarak üst paketlerde hız sabitleyici, direksiyon asistanı, şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi, acil durum fren asistanı gibi gibi özellikleri sunuyor.

Motor kompartımanında ise 1.2 ve 1.5 olarak iki seçenek fakat 5 farklı güç seçeneği sunuyor. Bunlarda benzinlide 110, 130 ve 155 ps, dizelde ise 100 ve 130bg olarak sunulacak. Peugeot’un motor konusunda rüşdünü kanıtladığını herkes kabul ediyor sanırım. hem dizel hemde benzinli uniteleri hem sorunsuz hemde az yakıp çok kaçıyor. Birde elektrikli versiyon var fakat Türkiye’de satılır mı bilmiyorum.

İç ve dış tasarımını çok beğendiğimiz otomobil Türkiye’de hala satışa çıkmadı. İç malzeme kalitesi sınıf standartlarını karşılasa hatta üzerinde olsa bile Peugeot 2-3 yıl içinde oluşan tirm seslerini hala tam olarak çözmüş değil Yeni Peugeot 3008 ile ilgili trim şikayetleri gelmeye başladı.

Not : Ürün puanlaması bulunduğu segment ve fiyat skalasına göre yapılmaktadır. Yani segment içi değerlendirmedir. Üst segment ürünlerden yüksek puan almış olabilir, sebebi kendi segmenti içerisinde değerlendirilmesidir. Ürün segment ve skalası yazının sonunda bulunmaktadır.

Peugeot 2008

9.1

Motor Şanzıman

9.5/10

Yakıt Tüketimi

9.0/10

Tasarım Multimedya

9.5/10

İç Hacim ve Bagaj

9.0/10

Malzeme Kalitesi

8.3/10

Artılar

  • Tasarım
  • Multimedya
  • Motor Şanzıman

Eksiler

  • İlerleyen yıllar olası trim sesleri
  • Türkiye şartlarınde hepsinin fiyatı pahalı