Yeni Peugeot 508 İnceleme (2019/11)

Yeni Peugeot 508 Kasım başı itibari ile Türkiye de satışa sunuldu. Yurt dışında daha önce piyasaya çıktığı için yabancı incelemeleri daha önce tetkik etmiştik. Yerli incelemeleri de tetkik ettikten sonra sizlerle bu yazıyı paylaşıyorum. Tasarım konusunda sportiflik ön planda ve geleceğe göz kırpıyor. Tasarım göreceli bir kavram olduğu için sizlerin bunu değerlendirmesi daha doğru olacaktır, benim görüşüm ise olumlu ve beğendim. İç yapısında ise 3008 ve 5008 ile karşımıza çıkan tasarım dili devam ediyor. Birebir aynı değil tabii fakat bezer tasarım dili dikkat çekiyor. Genel manada iç tasarım için bütün editörlerin yorumları olumlu, malzeme kalitesi ve teknoloji kullanımı gayet güzel harmanlanmış.

Yeni Peugeot 508 in basık yapısı aracın içerisinde ferahlık hissini azaltıyor. Açık renk iç döşemeler ile tercih edilecek olursa bunun ferahlığa ciddi katkısı oluyor. Arka diz mesafesi sınıf standartlarında iken, baş mesafesi ve bagaj hacmi konusunda çok iyi sonuçlar elde edemiyor.

Yeni Peugeot 508 ikisi benzinli ve bir tanesi dizel olmak üzere 3 tip motor seçeneği sunuyor. 130ps lik dizel motor, 180PS 1.6 benzinli motor ve yine 1.6lt 225PS benzinli motor. Dizel motor haricinde güçlü benzinli motorların çok tasarruf olduğu söylenemez fakat sakin kullanımlarda idare eder sonuçlar elde edilebiliyor. Dizel motor ise düşük yakıt tüketimi ile göz dolduruyor fakat dizel motorun sesi kabin içersinde beklenen den daha fazla duyuluyor.

Bütün modellerde standart sunulan 8 ileri aisin şanzıman ise motor ile uyumu ile göz dolduruyor,

Ses yalıtımı konusunda ise çerçevesiz olan yan camların handikabı ortaya çıkıyor. Yüksek süratlerdeki rüzgar sesi içeriye beklenenden daha fazla geliyor.

Aracın tasarımı ne kadar sportif olsada benzer sportif hissiyatı sürüşde hissettirmiyor. Yani dışındaki sportiflik iddiası sürüşe birebir yansımıyor. 180PS ve 225PS benzinli motorlar 8sn nin altındaki 0-100 hızlanması ile fena sonuç vermesede sürüş dinamikleri aynı tadı veremiyor.

Yeni Peugeot 50s fiyat olarak da lansman kapsamında bu yazının yayınlandığı tarih itibari ile 210.000tl lik başlangıç fiyatı ile karşımıza çıkıyor.

Not : Ürün puanlaması bulunduğu segment ve fiyat skalasına göre yapılmaktadır. Yani segment içi değerlendirmedir. Üst segment ürünlerden yüksek puan almış olabilir, sebebi kendi segmenti içerisinde değerlendirilmesidir. Ürün segment ve skalası yazının sonunda bulunmaktadır.

Yeni Peugeot 508

8.6

Motor Şanzıman

9.0/10

Yakıt Tüketimi

7.8/10

Tasarım Multimedya

9.5/10

İç Hacim ve Bagaj

7.5/10

Malzeme Kalitesi

9.2/10

Artılar

  • İç Dış Tasarım
  • Motor Şanzıman

Eksiler

  • İç hacim daha iyi olabilirdi
  • Sürüş biraz daha sportif olabilirdi