Yeni Renault Captur 2020 İnceleme (11/2019)

Yeni Renault Captur duyuruldu ve yerli yabancı basına incelemesi için etkinlik düzenlendi. Bu doğrultuda gerçekleştirilen incelemeleri tetkik ederek sizlere Renault Captur‘un neler sunduğundan bahsedip görüşlerimi ileteceğim.

Öncelikle tasarım konusunda yeni Renault çizgilerine kavuşmuş, arka tasarımı ise bence çok güzel olmuş ve otomobil editörlerinin de ortak görüşü bu yönde.

Bagaj hacmi 500lt nin üzerine çıkarak B SUV segmentinde rekor kırıyor. Genel iç hacmi ise genişlese de önceki nesil ile arasında ciddi bir fark bulunmuyor. İç tasarımı ise yeni Clio ile çok benzer ve gayet güzel görünüyor. Büyük multimedya ekranı ve tam dijital gösterge panelinin çözünürlüğü de çok güzel. Fakat multimedya ekranın tepkileri biraz yavaş. Müzik ses kalitesi ise beklenen düzeyde.

İç malzeme kalitesinde gözle görünür bir biçimde artış var. Fransızlar artık bu malzeme kalitesi işine değer vermeye başladılar fakat Peugeot da ve Renault da gözlemlediğim malzeme ve tasarım dilinde bir VAG grubu benzerliği de dikkatimden kaçmıyor. Özellikle yeni Captur’un torpido ve dashboard üst tasarımları sanki bir VAG(VW, Seat, Skoda) otomobili gibi. Çizgileri ve kullanılan malzeme çok benzer.

Yeni Renault Captur Motor seçenekleri plug-in hybrid (E-TECH), full şarj ile elektirikde 40 km yol alabiliyor. Bunun aslı maksadı 0 emisyon şartı olan bazı avrupa şehir merkezlerine araba ile girme imkanı vermesi. 1.0 100bg, 1.3 130bg ve 1.3 155bg olmak üzere benzinli, dizel motorlar ise 1.5dci 95 ve 115PS olarak sunuluyor.

100 bg olan beklentileri karşılarken yakıt ekonomisinde başarılı, 1.3 130bg olan hem performans hemde ortalama yakıt, 1.3 155 olan ise yakıt tüketimini artırarak performans sunuyor. Yakıt tüketimi konusunda dizel seçenekler çok mantılı 95ps ve 115ps arasında ise çok ciddi yakıt tüketimi farkı bulunmuyor. Otomatik EDC (7 ileri) şanzıman ise gayet hızlı çalışıyor.

Bu yazının kaleme alındığı dönemde fiyat skalası daha belli olmamıştı fakat çıkacağı dönem göz önünde bulundurulacak olursa donanım ve motor seçeneklerine göre Yeni Renault Captur fiyatı 150 ile 240 bin tl arası bir fiyat beklentim olduğunu belirtebilirim.

Not : Ürün puanlaması bulunduğu segment ve fiyat skalasına göre yapılmaktadır. Yani segment içi değerlendirmedir. Üst segment ürünlerden yüksek puan almış olabilir, sebebi kendi segmenti içerisinde değerlendirilmesidir. Ürün segment ve skalası yazının sonunda bulunmaktadır.

Yeni Renault Captur

8.7

Motor Şanzıman

8.7/10

Yakıt Tüketimi

8.5/10

Tasarım Multimedya

8.4/10

İç hacim ve bagaj

9.2/10

Malzeme Kalitesi

8.8/10

Artılar

  • Bagaj Hacmi Rakiplerinin Ötesinde
  • Motor Seçenekleri
  • İç Malzeme Kalitesi

Eksiler

  • Güçlü motor için sürüş dinamikleri yetersiz